باز کردن
مرجع گردشگری ایران و جهان > آموزش و راهنما > اطلاعات استان ها > جاذبه های دیدنی جزیره هرمز

جاذبه های دیدنی جزیره هرمز

جزیره هرمز

جاذبه های دیدنی جزیره هرمز

جزیره هرمز در دهانه خلیج فارس یا تنگه هرمز قرار گرفته و آب و هوایی گرم و مرطوب دارد. در تابستان گرم و شرجی و زمستان معتدل است. این جزیره از اهمیت بسیاری برخوردار بوده و گنبد نمکی هرمز در جهان معروف می باشد. معدن خاک سرخ که ارزش اقتصادی بالایی دارد، در این جزیره است که از آن برای تولید لوازم آرایشی، پودرهای میکرونیزه صنعتی و نوار کاست استفاده می کنند. هرمز مهم ترین زیستگاه ماهی های آب شور و میگو می باشد که صید و صیادی اصلی ترین شغل اهالی منطقه را تشکیل می دهد. کشاورزی در این جزیره انجام نمی گیرد. اما قالی بافی و دیگر صنایع دستی یکی دیگر از مشاغل مردم به حساب می آید. به دلیل وجود کانی ها و سنگ های زیبا، لقب موزه شناسی طبیعت را زمین شناسان بر روی این جزیره نهاده اند. آب سنگ های مرجانی، سواحل صخره ای، پوشش گیاهان بومی و حیاط وحش از دیگر ویژگی های طبیعتی هرمز می باشد.

جاذبه خاک قرمز فرش هرمز

اک یکی از دیدنی های جزیره هرمز می باشد. زیرا که این جزیره به ساحل های رنگین و خاک رنگی اش معروف است. ساحلش به رنگ طلایی و نقره ای بوده و گردشگران و جهانگردان بسیاری را به سوی خود جلب می کند. صخره نمکی و نمک هایی که هنگام بارندگی با ترکیبی از رنگ های سپید، سرخ و طلایی حالت خاصی به خود می گیرند بسیار دیدنی می باشند. بسیاری که نقش هنر در ذهن دارند، در مناسبت های مختلف بر ساحل این جزیره گرد هم می آیند و فرشی از خاک با طرح های زیبا ترسیم می کنند. حدود ۳ سال است که هرمز با استفاده از خاک های رنگارنگ فرش می شود و هنرمندان نقش های گوناگونی بر دل زمین می زنند.

جاذبه قلعه پرتغالی ها

این قلعه در بخش مرکزی هرمز می باشد و مهم ترین اثر باقی مانده از دوره تسلط پرتغالی ها در جزیره است. البته قلعه پرتغالی ها در بسیاری از جزایر جنوبی ایران مشاهده می شود که به دوران حاکمیت پرتغالی ها در منطقه جنوبی ایران بر می گردد که جزیره هرمز نیز از این اصل مستثنی نبوده و به دلیل اینکه این جزیره در میان خلیج فارس قرار گرفته، اشغالگران توجه و اهمیت بیشتری به این منطقه می دادند. امروزه بقایای به جا مانده قلعه، یک اثر تاریخی درهرمز می باشد که اگر خط ساحلی جزیره را دور بزنیم از جلوی قلعه عبور خواهیم کرد.

جاذبه سواحل گوناگون

سواحل رنگی هرمز که هر یک رنگ خاص خود را دارد، نمونه ای از شاهکار طبیعت می باشد که از کوه های رنگی اش آغاز و در ساحل زیبایش به اوج می رسد. این سواحل تنوعی کم نظیر دارند به طوری که هر کدام به تنهایی می تواند با زیبایی خویش آدمی را مبهوت کنند. به طور مثال ساحل ماسه ای که در شمال شرقی جزیره قرار دارد دارای اشکال مختلفی است که مدام در حال تغییر شکل می باشد. در قسمت نیمه ی جنوبی جزیره، ساحل دیگری واقع شده که بیشتر صخره ای می باشد و از صخره های کم ارتفاع و حفره های متنوع کوچک تشکیل شده است. ساحل دیگر هرمز به ساحل نقره ای معروف است چراکه این ناحیه به گونه ای می باشد که ظاهری نقره فام دارد که بسیار زیبا می باشد.

جاذبه ساحل معروف سرخ

ساحل این قسمت از جزیره به رنگ سرخ بوده که به ساحل سرخ معروف است. آبی که از دریا به طرف ساحل می آید، به سرخی آن می نشیند و آن را رنگین می کند. این عمل دریا، خاک سرخ ساحل را به هر طرف می کشاند که این خود یکی دیگر از عجایب این جزیره می باشد. حدود هفتاد درصد خاک سرخ این منطقه، اکسید آهن دارد. معدن خاک سرخ هرمز را جزء معادن بزرگ جهان می شناسند. چرا که ذخیره احتمالی اش حدود ۵۰ هزار تن است و حداقل استخراج آن سالیانه می تواند دو هزار تن باشد. همچنین این خاک سرخ قابل خوردن است. به گونه ای که در ادویه بومی کاربرد دارد و بانوان جزیره از آن برای طعم غذا بهره می گیرند.

جاذبه اسکله یا گمرک هرمز

اسکله هرمز بیانگر رونق تجارت این جزیره از گذشته تا به امروز بوده است. بازار کالای هرمز در گذشته چنین بوده که تجار مختلفی در آن مسلمان یا غیر مسلمان اقامت داشتند و همگی این جزیره را محل رفت و آمد خود برای تجارت قرار داده و به تجارت کالاهایی چون ادویه، فرش ایرانی، پارچه های ابریشمی و اسب های اصیل می پرداختند. اسب های اصیل ایرانی که برای هند پرورش می دادند و روانه ی این کشور برای تجارت می کردند و مروارید اصل سنگ های قیمتی را به هرمز می آوردند. امروزه هم کشتیهایی در این جزیره پهلو می گیرند تا کالاهایی را وارد یا حمل کنند.

جاذبه حفره های ساحل صخره ای

نیمه ی جنوبی هرمز که بیشتر صخره های کم ارتفاع در آن دیده می شود، حفره های متنوع کوچک یا بزرگی دارد که بر اثر فرسایش، محل زندگی گیاهان خودرو شده و آب در آنها جمع می شود. همچنین فرو رفتگی های نسبتا بزرگی در صخره ها دیده می شود که بر اثر برخورد امواج دریا به وجود آمده که به پرتاب ساحلی معروف هستند. این فرو رفتگی ها در پایین صخره ها ایجاد شده و به مرور زمان بزرگ تر می شود.

جاذبه صخره های نمکی

کوه های بلند که ۶۹ درصد از هرمز را تشکیل می دهد با نقش های گوناگون نمک، به گنبد نمکی معروف هستند. این سنگ های نمک خواص فیزیکی دارندو تحقیقات زمین شناسی سنگ نمک هرمز را سنگی می داند که واجد خصوصیت پلاستیکی است. این خصوصیت قدرت انعطاف سنگ را بالا می برد و این توانایی منجر به پدید آمدن منظره هایی از نمک در ارتفاعات می شود. ارتفاعات این ناحیه پوشش گیاهی فقیری دارد و تا دور دست ها فقط صخره ها و تخته سنگ های بزرگ دیده می شود. سنگ های رنگی که هر کدام نام و مشخصه خود را دارند. به طور مثال، سنگ نمک، نمک سنگ لاشه ، نمک آبی و کان سار خاک سرخ.

جاذبه دشت آهوان و ساحل پرندگان

در جزیره هرمز آهوان در میان دشت کوچکی می دوند و به هر سو می روند و این در حالی است که اهالی و بومیان جزیره رفتار مناسبی با آنها دارند و کسی به آنها آسیب نمی رساند. آنها آزادانه در هرمز زندگی می کنند. گونه ی پرندگان و حیوانات دریایی پیرامون ساحل هرمز متنوع است. پرندگان دریایی گوناگون، دلفین ها، لاک پشت ها، جنگل های مانگرو بخشی از جذابیت این جزیره می باشد که در آن وجود دارد. وقتی با قایق تفریحی روی دریای هرمز حرکت می کنیم، دلفین های بازیگوش را می بینیم که در اطراف قایق مدام در حال شیرجه زدن هستند و بازی می کنند.

هنوز دیدگاهی نوشته نشده است

نوشتن دیدگاه

فرم دیدگاه

وارد کرد گزینه هایی که (*) دارند الزامی می باشد


شش + 1 =

درباره نویسنده: آگهی

طراحی شده توسط تصویرگران خیال

بازگشت به بالا.