باز کردن
مرجع گردشگری ایران و جهان > مقالات گردشگری > لیدر و راهنمای تور > اصطلاحات تخصصی و رایج صنعت گردشگری و توریسم

اصطلاحات تخصصی و رایج صنعت گردشگری و توریسم

گردشگری

اصطلاحات تخصصی و رایج صنعت گردشگری و توریسم

یکی از بحث های متداول در صنعت گردشگری « تطبیق اصطلاحات جاری و روزمره » با واژگان فارسی می باشد که بطور طبیعی مشاهده میشود که ده ها واژه لاتین و غیرفارسی بصورت روزمره در دفاتر، موسسه ها و واحدهای گردشگری مورد استفاده قرار می گیردکه در حوزه دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی این امر به شکل واضح تری مشاهده می گردد . خوشبختانه به منظور استاندارد سازی مفاهیم و واژه های کاربردی، موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران با اخذ مجوزهای قانونی بعنوان تنها مرجع رسمی کشور در زمینه تدوین و نشر استانداردهای ملی، با همکاری یکی از مباحث معمول در صنعت گردشگری « تطبیق اصطلاحات جاری و روزمره » با واژگان فارسی می باشد

http://azsafar.com/wp-content/uploads/2012/04/india-tourism__24May20101509483.jpg

هدف و حوزه کاربرد: هدف از تدوین این استاندارد تعیین اصطلاحات متداول برای تشریح تسهیلات و خدمات مورد ارائه از سوی تامین کنندگان خدمات گردشگری به منظور یکسان سازی واژه ها و اصطلاحات این صنعت می باشد .
– اصطلاحات و تعاریف : در این استاندارد اصطلاحات و تعاریف زیر بکار میرود :
۱( – اصطلاحات عمومی General Terminology )
2 – مفاهیم پایه (آغازین) Basic Concepts
3 – سفر و گردشگری (Travel and Tourism) : فعالیتهایی است که شخص در مسافرت یا اقامت در خارج از محیط معمول زندگی با هدف تفریح ، تجارت یا اهداف دیگر انجام می دهد .
۴ – گردشگری پایدار( Sustainable Tourism) : توسعه و برنامه ریزی گردشگری است به ترتیبی که موجب نگهداری و حفاظت همه جانبه از محیط زیست شده و با شیوه زندگی و حقوق ساکنان محلی سازگاری داشته باشد .
۵ – مسافر( Traveller ): شخصی است که از نقطه ای به نقطه دیگر نقل مکان کرده و جابجا میشود .
۶ –گردشگر( Tourist) : مسافری است که با هدف پرکردن اوقات فراغت به مسافرت میرود .
۷ – مسافر تجاری( Traveller Business) : مسافری است که به دلایل حرفه ای یا تجاری یا اهداف دیگر بازرگانی مسافرت می کند .
۸ – بازدید کننده Visitor : مسافری است که به نقطه ای سفر می کند که محل اقامت دایمی او نیست .
– خدمات گردشگری(Tourism services) : خدماتی است که به مسافران ، گردشگران و بازدید کنندگان ارائه می شود .
** حمل و نقل ، اقامت ، غذا و بسته سفر از انواع خدماتی هستند که ارائه می گردد.

۱ – حمل و نقل Transport)
2 – حمل و نقل برنامه ای ( Regular Transport): حمل و نقل مسافر است که در مسیر مشخص و برمبنای برنامه زمانی معین انجام می گیرد.
۳ – حمل و نقل دربستی (Charter Transport): اجاره قطعی تمام و یا قسمتی از وسیله حمل و نقل از تامین کننده خدمات گردشگری است .
۴ – حمل و نقل خطی ( Shuttle Transport) : حمل و نقل مسافران است بین دو مکان در زمان معین و به تناوب که توسط تامین کننده خدمات به اجرا در می آید .
۵ – قرار داد حمل و نقل (Transport Contract of) : موافقت نامه قانونی و اجرایی بین مسافر و ارائه کننده خدمات حمل و نقل است .
۶ – درجه بندی وسایط حمل و نقل (Classes of Transport) : درجه بندی متفاوت رفاه و آسایش، خدمات و قیمت در وسایل حمل و نقل است .
۷ – نرخ پایه ( Fare Basis): مجموعه معیارهایی است که توسط تامین کننده خدمات گردشگری مطابق با ظرفیت تشکیلاتی خود برای فصلهای مختلف ،مدت سفر ، تعداد مسافر و شرایط پرداخت هزینه در نظر گرفته میشود .
** تفاوت نرخ پایه ممکن است بر مبنای نرخ های متغیر و محدودیت های زمانی برای ذخیره قطعی مکان ، طریقه ی پرداخت ، صدور و ابطال بلیط یا تغییر برنامه سفر نیز باشد .
۸ – حداقل / حداکثر اقامت (Minimum / Maximum Stay) : کوتاهترین و یا طولانی ترین مدت اقامت سفر ( تعداد شب یا ساعات اقامت در صورتی که کمتر از یک روز باشد ) در یک نقطه ، که برای آن ، نرخ قابل اجرا از طرف تامین کننده خدمات گردشگری اعلام شده است .

هنوز دیدگاهی نوشته نشده است

نوشتن دیدگاه

فرم دیدگاه

وارد کرد گزینه هایی که (*) دارند الزامی می باشد


9 − = شش

درباره نویسنده: آگهی

طراحی شده توسط تصویرگران خیال

بازگشت به بالا.